SQDILM1402P01F0000 ILM1402P01F0000 SQDILM1402P01F0000
  • Country of Origin: Germany
  • Shaft Diameter: 24 mm
  • Shaft End: Untapped
  • Shaft Length: 50 mm
  • Physical Attributes
    • Key Width : 40 mm
    • Motor Flange Size : 140 mm
    • Shaft Length : 50 mm
  • Complementary Attributes
    • Maximum Radial Force Fr : 2430 N 1000 rpm, 1930 N 2000 rpm
    • Line Rated Current : 3.7 A
    • Maximum Axial Force Fa : 0.2 x Fr
    • Maximum Current Irms : 24 A
    • Us Rated Supply Voltage : 24 V
    • Stator Inductance : 22 mH 20 °C Ph/Ph, 11 mH 120 °C Ph/N
    • Stator Resistance : 1.9 Ohm 20 °C Ph/Ph, 1.32 Ohm 120 °C Ph/N
    • Carbon Footprint Of The Manufacturing Phase A1 To A3 : 0.1 kg CO2 eq., 0.10023473362552514
    • Product Kit Identifier : N
    • Centring Collar Diameter : 130 mm
    • Circle Diameter Of The Mounting Holes : 165 mm
    • Continuous Stall Current : 4.8 A
    • Continuous Stall Torque : 12.5 N.m
    • Device Short Name : ILM
    • Feedback Type : absolute single turn SinCos Hiperface
    • Holding Brake : with
    • Holding Torque : 23 N.m holding brake
    • Mounting Holes Diameter : 11 mm
    • Mounting Support : international standard flange
    • Nominal Speed : 2000 rpm
    • Nominal Torque : 9.1 N.m
    • Number Of Motor Poles : 10
    • Number Of Motor Stacks : 2
    • Number Of Mounting Holes : 4
    • Peak Stall Torque : 55 N.m
    • Returnability : Yes
    • Rotor Inertia : 12.68 kg.cm²
    • Second Shaft : without second shaft end
    • Shaft Diameter : 24 mm
    • Shaft End : untapped
    • Sustainable Packaging : No
    • Torque Constant : 2.6 N.m/A 120 °C
    • Total Lifecycle Carbon Footprint : 0.1 kg CO2 eq.
    • Pn : 1
    • Length Total : 347 mm
  • Environment Attributes Main
    • Take Back : No
    • Recycled Metal Content At Cr Level : 0 %