SQDILM0702P11F0000 ILM0702P11F0000 SQDILM0702P11F0000
  • Country of Origin: Germany
  • Shaft Diameter: 11 mm
  • Shaft End: Keyed
  • Shaft Length: 23 mm
  • Physical Attributes
    • Key Width : 18 mm
    • Motor Flange Size : 70 mm
    • Shaft Length : 23 mm
  • Complementary Attributes
    • Line Rated Current : 1.5 A
    • Maximum Axial Force Fa : 0.2 x Fr
    • Maximum Current Irms : 11.8 A
    • Us Rated Supply Voltage : 24 V
    • Stator Inductance : 19 mH 20 °C Ph/Ph, 9.5 mH 120 °C Ph/N
    • Stator Resistance : 4.2 Ohm 20 °C Ph/Ph, 2.92 Ohm 120 °C Ph/N
    • Product Kit Identifier : N
    • Centring Collar Diameter : 60 mm
    • Circle Diameter Of The Mounting Holes : 82 mm
    • Continuous Stall Current : 2.5 A
    • Continuous Stall Torque : 1.7 N.m
    • Device Short Name : ILM
    • Feedback Type : absolute single turn SinCos Hiperface
    • Holding Brake : with
    • Holding Torque : 3 N.m holding brake
    • Mounting Holes Diameter : 5.5 mm
    • Mounting Support : international standard flange
    • Nominal Speed : 6000 rpm
    • Nominal Torque : 1.15 N.m
    • Number Of Motor Poles : 6
    • Number Of Motor Stacks : 2
    • Number Of Mounting Holes : 4
    • Peak Stall Torque : 7.6 N.m
    • Returnability : Yes
    • Rotor Inertia : 0.51 kg.cm²
    • Second Shaft : without second shaft end
    • Shaft Diameter : 11 mm
    • Sustainable Packaging : No
    • Torque Constant : 0.76 N.m/A 120 °C
    • Pn : 1
    • Length Total : 252 mm
  • Environment Attributes Main
    • Take Back : No
    • Recycled Metal Content At Cr Level : 0 %