SQDMH31002P17F2200 MH31002P17F2200 SQDMH31002P17F2200
0.00 / EA
http://schema.org/OutOfStock
  • Country of Origin: Germany
  • Shaft Diameter: 19 mm
  • Shaft End: Parallel Key
  • Shaft Length: 40 mm
  • Physical Attributes
    • Key Width : 6 mm
    • Motor Flange Size : 100 mm
    • Shaft Length : 40 mm
  • Complementary Attributes
    • Minimum Ambient Air Temperature For Operation : -20.0 °C, -20.0 °C
    • Line Rated Current : 4.1 A
    • Maximum Ambient Air Temperature For Operation : 60.0 °C
    • Maximum Current Irms : 17.5 A
    • Maximum Mechanical Speed : 6000 rpm
    • Maximum Operational Altitude : 3000.0 m
    • Minimum Operational Altitude : 0.0 m
    • Maximum In Rated Current : 4.1 A
    • Us Rated Supply Voltage : 115...480 V
  • Important Information Attributes
    • Persona Type Ids : EU, OM
    • Persona Type Names : End User, Original Equipment Manufacturer
    • Inertia : 0.49 kg.cm² of brake, 6.28 kg.cm² of motor
    • Nominal Speed : 2000 rpm LXM62 4.58 mA, 230 V, single phase, 4000 rpm LXM62 4.1 mA, 400 V, three phase, 5000 rpm LXM62 3.73 mA, 480 V, three phase, 1000 rpm LXM52 4.81 mA, 115 V, single phase, 2000 rpm LXM52 4.58 mA, 230 V, single phase, 4000 rpm LXM52 4.1 mA, 400 V, three phase, 5000 rpm LXM52 3.73 mA, 480 V, three phase, 1000 rpm LXM62 4.81 mA, 115 V, single phase, 4000 rpm
    • Nominal Torque : 5.33 N.m LXM62 4.58 mA, 230 V, single phase, 4.67 N.m LXM62 4.1 mA, 400 V, three phase, 4.2 N.m LXM62 3.73 mA, 480 V, three phase, 5.67 N.m LXM52 4.81 mA, 115 V, three phase, 5.33 N.m LXM52 4.58 mA, 230 V, single phase, 4.67 N.m LXM52 4.1 mA, 400 V, three phase, 4.2 N.m LXM52 3.73 mA, 480 V, three phase, 5.67 N.m LXM62 4.81 mA, 115 V, single phase
    • Stock Policy : 2
    • Device Type : Motion - drive & motor
    • Eoli Availability Display : No need of specific recycling operations
    • Product Kit Identifier : N
    • Brake Pull In Power : 12 W
    • Centring Collar Diameter : 95 mm
    • Circle Diameter Of The Mounting Holes : 115 mm
    • Continuous Power : 2270 W
    • Continuous Stall Current : 5.04 A
    • Continuous Stall Torque : 6 N.m, 115...480 V, three phase
    • Derating Altitude Scale : 80.0 m
    • Derating Temperature Scale : 80.0 °C
    • Device Short Name : MH3
    • Electrical Connection : rotatable right-angled connectors
    • Encoder Type : multiturn SinCos Hiperface
    • Holding Brake : with
    • Holding Torque : 5.5 N.m
    • Motor Figures : 480.0 V
    • Mounting Holes Diameter : 9 mm
    • Mounting Support : international standard flange
    • Number Of Motor Poles : 5.0
    • Number Of Mounting Holes : 4
    • Peak Stall Torque : 18 N.m, 115...480 V, three phase
    • Phase : three phase
    • Product Availability : Non-Stock - Not normally stocked in distribution facility
    • Product Or Component Type : servo motor
    • Returnability : Yes
    • Rotor Inertia : 6.77 kg.cm²
    • Second Shaft : without second shaft end
    • Shaft Diameter : 19 mm
    • Shaft End : parallel key
    • Sizing Reference : MH31002P
    • Speed Feedback Resolution : 16 periods
    • Stator Electrical Time Constant : 5 ms
    • Stator Inductance : 8.24 mH
    • Stator Resistance : 1.97 Ohm
    • Sustainable Packaging : No
    • Temperature Copper Hot : 135 °C
    • Torque Constant : 1.19 N.m/A 120 °C
    • Total Lifecycle Carbon Footprint : 2 590 kg CO2 eq.
    • Type Of Cooling : natural convection
    • Carbon Footprint Kg Co2 Eq Total Life Cycle : 2590
    • Pn : 1
    • Length Total : 202.3 mm
    • Climate Change Total Kg Co2 Eq Total Life Cycle2 : 2590
  • Environment Attributes Main
    • Take Back : No
    • Recycled Metal Content At Cr Level : 0 %
    • China Rohs Regulation : X
    • Mercury Free : Yes
    • Carbon Footprint : 2590
    • Environmental Disclosure : ENVPEP111002EN
    • Eu Rohs Directive : Compliant By Exemption
    • Ip Degree Of Protection : IP65 standard
    • Packaging Made With Recycled Cardboard : Yes
    • Packaging Without Single Use Plastic : No
    • Reach Regulation : Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold
    • Pep Code : ENVPEP111002EN
    • Pep Verification Date : 2020-08-03
  • General Attributes
    • Phase : three phase
  • ETIM
    • ETIM 8 : EC001851
    • ETIM 9 : EC001851
  • Output Attributes
    • Nominal Output Power : 0.59 W, 115 V, 1.12 W, 230 V, 1.95 W, 400 V, 2.27 W, 480 V
    • Output Current 3s Peak : 17.5 A