SQDILM1401P02A0000 ILM1401P02A0000 SQDILM1401P02A0000
0.00 / EA
http://schema.org/OutOfStock
  • Country of Origin: Germany
  • Shaft Diameter: 24 mm
  • Shaft End: Untapped
  • Shaft Length: 50 mm
  • Warranty Length: 18 mth
This product is part of the PacDrive 3 range, an offer of integrated servo motors for machines from 0.31kW to 1.91kW. The 10-pole integrated servo motor features 1 stack with a maximum mechanical speed of 3000RPM, a continuous rated stall torque 7.5Nm and smooth shaft. It is an equipped with a multi-turn SinCos Hiperface® absolute encoder (128 periods per revolution) without holding brake. It is an integrated servo motor with a supply voltage of 250V to 700V, a continuous stall current of 4.7A and a maximum continuous power of 1.45kW. The shaft dimensions are 24mm (diameter) x 50mm (length). It is an IP54 rated product. The length of this product is 254mm and the centering collar dimensions are 3.5mm (depth) x 130mm (diameter) with 165mm mounting hole. It weighs 12.5kg. It is suitable for use in general machine control, packaging machine automation, material handling applications. It supports international standard 140mm flange mount with a natural convection cooling system. Lexium 62 ILM integrated servo modules can be controlled with all PacDrive LMC Eco and Pro/Pro 2 series motion controllers via SERCOS communication. Multiaxis integrated servo drives from 0.31kW to 1.91kW for automation solutions based on PacDrive 3.
  • Physical Attributes
    • Key Width : 40 mm
    • Motor Flange Size : 140 mm
    • Shaft Length : 50 mm
  • Complementary Attributes
    • Maximum Radial Force Fr : 2210 N 1000 rpm, 1760 N 2000 rpm, 1530 N 3000 rpm
    • Line Rated Current : 2.9 A
    • Maximum Axial Force Fa : 0.2 x Fr
    • Maximum Current Irms : 18.8 A
    • Us Rated Supply Voltage : 24 V
    • Stator Inductance : 19.1 mH 20 °C Ph/Ph, 9.55 mH 120 °C Ph/N
    • Stator Resistance : 1.81 Ohm 20 °C Ph/Ph, 1.26 Ohm 120 °C Ph/N
    • Carbon Footprint Of The Distribution Phase A4 : 0, 0 kg CO2 eq.
    • Carbon Footprint Of The End Of Life Phase C1 To C4 : 0 kg CO2 eq., 0
    • Carbon Footprint Of The Installation Phase A5 : 0, 0 kg CO2 eq.
    • Carbon Footprint Of The Manufacturing Phase A1 To A3 : 0.1 kg CO2 eq., 0.05155041333737348
    • Product Kit Identifier : N
    • Centring Collar Diameter : 130 mm
    • Circle Diameter Of The Mounting Holes : 165 mm
    • Continuous Stall Current : 4.7 A
    • Continuous Stall Torque : 7.5 N.m
    • Device Short Name : ILM
    • Feedback Type : absolute multiturn SinCos Hiperface
    • Holding Brake : without
    • Mounting Holes Diameter : 11 mm
    • Mounting Support : international standard flange
    • Nominal Speed : 3000 rpm
    • Nominal Torque : 4.6 N.m
    • Number Of Motor Poles : 10
    • Number Of Motor Stacks : 1
    • Number Of Mounting Holes : 4
    • Peak Stall Torque : 27 N.m
    • Returnability : Yes
    • Rotor Inertia : 7.41 kg.cm²
    • Second Shaft : without second shaft end
    • Shaft Diameter : 24 mm
    • Shaft End : untapped
    • Sustainable Packaging : No
    • Torque Constant : 1.6 N.m/A 120 °C
    • Total Lifecycle Carbon Footprint : 0.1 kg CO2 eq.
    • Pn : 1
    • Length Total : 254 mm
  • Environment Attributes Main
    • Take Back : No
    • Recycled Metal Content At Cr Level : 0 %