SQDILM1002P31F0000 ILM1002P31F0000 SQDILM1002P31F0000
0.00 / EA
http://schema.org/OutOfStock
  • Country of Origin: Germany
  • Shaft Diameter: 19 mm
  • Shaft End: Keyed
  • Shaft Length: 40 mm
  • Physical Attributes
    • Key Width : 30 mm
    • Motor Flange Size : 100 mm
    • Shaft Length : 40 mm
  • Complementary Attributes
    • Maximum Radial Force Fr : 990 N 1000 rpm, 790 N 2000 rpm, 690 N 3000 rpm
    • Line Rated Current : 2 A
    • Maximum Axial Force Fa : 0.2 x Fr
    • Maximum Current Irms : 13.1 A
    • Us Rated Supply Voltage : 24 V
    • Stator Inductance : 21.8 mH 20 °C Ph/Ph, 10.9 mH 120 °C Ph/N
    • Stator Resistance : 4.12 Ohm 20 °C Ph/Ph, 2.86 Ohm 120 °C Ph/N
    • Product Kit Identifier : N
    • Centring Collar Diameter : 95 mm
    • Circle Diameter Of The Mounting Holes : 115 mm
    • Continuous Stall Current : 2.9 A
    • Continuous Stall Torque : 4.4 N.m
    • Device Short Name : ILM
    • Feedback Type : absolute single turn SinCos Hiperface
    • Holding Brake : with
    • Holding Torque : 5.5 N.m holding brake
    • Mounting Holes Diameter : 9 mm
    • Returnability : Yes
    • Rotor Inertia : 3.01 kg.cm²
    • Second Shaft : without second shaft end
    • Shaft Diameter : 19 mm
    • Shaft End : keyed
    • Sustainable Packaging : No
    • Torque Constant : 1.52 N.m/A 120 °C
    • Pn : 1
    • Length Total : 280 mm
  • Environment Attributes Main
    • Take Back : No
    • Recycled Metal Content At Cr Level : 0 %