SQDILM1001P01A0000 ILM1001P01A0000 SQDILM1001P01A0000
  • Country of Origin: Germany
  • Shaft Diameter: 19 mm
  • Shaft End: Untapped
  • Shaft Length: 40 mm
  • Physical Attributes
    • Key Width : 30 mm
    • Motor Flange Size : 100 mm
    • Shaft Length : 40 mm
  • Complementary Attributes
    • Maximum Radial Force Fr : 900 N 1000 rpm, 720 N 2000 rpm, 630 N 3000 rpm
    • Line Rated Current : 1.4 A
    • Maximum Axial Force Fa : 0.2 x Fr
    • Maximum Current Irms : 7.4 A
    • Us Rated Supply Voltage : 24 V
    • Stator Inductance : 45.7 mH 20 °C Ph/Ph, 22.85 mH 120 °C Ph/N
    • Stator Resistance : 9.8 Ohm 20 °C Ph/Ph, 6.82 Ohm 120 °C Ph/N
    • Product Kit Identifier : N
    • Centring Collar Diameter : 95 mm
    • Circle Diameter Of The Mounting Holes : 115 mm
    • Continuous Stall Current : 1.8 A
    • Continuous Stall Torque : 2.5 N.m
    • Device Short Name : ILM
    • Feedback Type : absolute single turn SinCos Hiperface
    • Holding Brake : without
    • Mounting Holes Diameter : 9 mm
    • Mounting Support : international standard flange
    • Nominal Speed : 3000 rpm
    • Nominal Torque : 1.9 N.m
    • Number Of Motor Poles : 8
    • Number Of Motor Stacks : 1
    • Number Of Mounting Holes : 4
    • Peak Stall Torque : 9.6 N.m
    • Returnability : Yes
    • Rotor Inertia : 1.4 kg.cm²
    • Second Shaft : without second shaft end
    • Shaft Diameter : 19 mm
    • Shaft End : untapped
    • Sustainable Packaging : No
    • Torque Constant : 1.39 N.m/A 120 °C
    • Pn : 1
    • Length Total : 215 mm
  • Environment Attributes Main
    • Take Back : No
    • Recycled Metal Content At Cr Level : 0 %