SQDILM1001P12A0000 ILM1001P12A0000 SQDILM1001P12A0000
  • Country of Origin: Germany
  • Shaft Diameter: 19 mm
  • Shaft End: Keyed
  • Shaft Length: 40 mm
  • Warranty Length: 18 mth
This product is part of the PacDrive 3 range, an offer of integrated servo motors for machines from 0.31kW to 1.91kW. The 8-pole integrated servo motor features 1 stack with a maximum mechanical speed of 3000RPM, a continuous rated stall torque 2.5Nm and parallel keyed. It is an equipped with a multi-turn SinCos Hiperface® absolute encoder (128 periods per revolution) without holding brake. It is an integrated servo motor with a supply voltage of 250V to 700V, a continuous stall current of 1.8A and a maximum continuous power of 0.6kW. The shaft dimensions are 19mm (diameter) x 40mm (length). It is an IP54 rated product. The length of this product is 215mm and the centering collar dimensions are 3.5mm (depth) x 95mm (diameter) with 115mm mounting hole. It weighs 4.9kg. It is suitable for use in general machine control, packaging machine automation, material handling applications. It supports international standard 100mm flange mount with a natural convection cooling system. Lexium 62 ILM integrated servo modules can be controlled with all PacDrive LMC Eco and Pro/Pro 2 series motion controllers via SERCOS communication. Multiaxis integrated servo drives from 0.31kW to 1.91kW for automation solutions based on PacDrive 3.
  • Physical Attributes
    • Key Width : 30 mm
    • Motor Flange Size : 100 mm
    • Shaft Length : 40 mm
  • Complementary Attributes
    • Maximum Radial Force Fr : 900 N 1000 rpm, 720 N 2000 rpm, 630 N 3000 rpm
    • Line Rated Current : 1.4 A
    • Maximum Axial Force Fa : 0.2 x Fr
    • Maximum Current Irms : 7.4 A
    • Us Rated Supply Voltage : 24 V
  • Important Information Attributes
    • Persona Type Ids : EU, OM
    • Persona Type Names : End User, Original Equipment Manufacturer
    • Stator Inductance : 45.7 mH 20 °C Ph/Ph, 22.85 mH 120 °C Ph/N
    • Stator Resistance : 9.8 Ohm 20 °C Ph/Ph, 6.82 Ohm 120 °C Ph/N
    • Product Kit Identifier : N
    • Centring Collar Diameter : 95 mm
    • Circle Diameter Of The Mounting Holes : 115 mm
    • Continuous Stall Current : 1.8 A
    • Continuous Stall Torque : 2.5 N.m
    • Device Short Name : ILM
    • Feedback Type : absolute multiturn SinCos Hiperface
    • Holding Brake : without
    • Mounting Holes Diameter : 9 mm
    • Mounting Support : international standard flange
    • Nominal Speed : 3000 rpm
    • Nominal Torque : 1.9 N.m
    • Number Of Motor Poles : 8
    • Number Of Motor Stacks : 1
    • Number Of Mounting Holes : 4
    • Peak Stall Torque : 9.6 N.m
    • Returnability : Yes
    • Rotor Inertia : 1.4 kg.cm²
    • Second Shaft : without second shaft end
    • Shaft Diameter : 19 mm
    • Shaft End : keyed
    • Sustainable Packaging : No
    • Torque Constant : 1.39 N.m/A 120 °C
    • Pn : 1
    • Length Total : 215 mm
  • Environment Attributes Main
    • Take Back : No
    • Recycled Metal Content At Cr Level : 0 %